Istorija

Lietuvos nacionalinės vyrų rinktinė

Lietuvos nacionalinė vyrų rinktinė pirmą kartą Europos čempionato aukso medaliais pasidabino dar 1937 ir 1939 metais. Į pergales lietuvius vedė dar kitaip „Lietuvos krepšinio krikštatėviu“ vadinamas Amerikos lietuvis Pranas Lubinas.

Dar Lietuvai prieš atgaunant nepriklausomybę, pirmasis išsvajotosios NBA duris pravėrė Šarūnas Marčiulionis, prisijungdamas prie „Golden State Warriors“ komandos. Oklende lietuvis praleido penkerius metus, vėliau prisijungė prie buvo iškeistas į Denverio „Nuggets“ klubą už Mahmoud Abdul-Rauf ir antrojo rato šaukimą.

1990 m. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, jau 1992 m. Barselonos olimpinėse žaidynėse lietuviai apsivilko savo šalies marškinėlius ir vadovaujant legendiniam treneriui Vladui Garastui iškovojo bronzos medalius. Rinktinėje rungtyniavo ryškiausios Lietuvos krepšinio žvaigždės – Arvydas Sabonis, Artūras Karnišovas, Š. Marčiulionis, Rimas Kurtinaitis, Valdemaras Chomičius.

1995 m. Europos čempionatas taip pat susiklostė sėkmingai  ir lietuviai vedami A. Sabonio ir Š. Marčiulionio nužygiavo iki finalo. Tik po itin įtemptos ir iki šiol kontraversiškai vertinamos dvikovos nusileido tuometinei Jugoslavijos rinktinei. Po pirmenybių galimybė praverti NBA duris pagaliau pasitaikė A. Saboniui. Jis prisijungė prie Portlendo „Trail Blazers“ komandos, kurioje žaidė septynis sezonus. 1997 m. buvo išrinktas geriausiu Europos krepšininku. 1999 m. NBA.com svetainės lankytojai A. Sabonį išrinko didžiausią įtaką NBA padariusiu užsieniečiu.

2000 m. lietuviai ir vėl sugrįžta į kovą dėl medalių ir šį kartą rinktinės marškinėlius dėvi Jono Kazlausko vadovaujama naujoji karta – Ramūnas Šiškauskas, Šarūnas Jasikevičius, Darius Songaila, Saulius Štombergas bei Mindaugas Timinskas.

Po nesėkmingo Europos čempionato, 2001 m. iš pareigų pasitraukia J. Kazlauskas ir į 2003 m. Švedijoje vykstančias pirmenybes lietuviai atvyksta ir vėl atjaunėję – prisijungia Arvydas Macijauskas ir Kšištofas Lavrinovičius. Po 64 metų pertraukos Stokholmas nusidažo Lietuvos vėliava ir mūsiškiai vadovaujami Antano Sireikos kelia čempionų taurę.

Į 2004 m. Atėnų žaidynes lietuviai išvyko kaip vieni favoritų pasidabinti olimpiniais medaliais. Didžiausią sensaciją jie pateikė grupės rungtynėse prieš JAV rinktinę. Š. Jasikevičiaus vedami lietuviai (pelnė 28 taškus, įmetė 7 tritaškius metimus iš 12, ketvirtajame kėlinyje likus žaisti mažiau nei trims minutėms įmetė tritaškį su pražanga) išplėšė pergalę – 94:90. Be pralaimėjimų žygiavę lietuviai pusfinalyje nusileido Italijos krepšininkams, o kovoje dėl bronzos – jau kartą nugalėtai JAV rinktinei.

2007 m. Europos vyrų krepšinio čempionate Ispanijoje, Ramūno Butauto vedami lietuviai po 7 pergalių serijos suklumpa, pusfinalyje nusileisdami Rusijos rinktinei. Tačiau kovoje dėl 3-4 vietų lietuviai, įveikia Graikijos rinktinę ir pasidabina bronzos medaliais. Pergalė užtikrino Lietuvos ekipai vietą 2008 m. Pekino olimpinėse žaidynėse, kuriose kovoje dėl bronzos medalių Lietuva nusileido Argentinos krepšinio rinktinei. Tais pačiais metais Lietuvos kapitonas R. Šiškauskas tampa Eurolygos čempionu su Maskvos CSKA.

2009 m. Europos čempionatas Lenkijoje ir vėl susiklosto nesėkmingai ir prie rinktinės vairo stoja Kęstutis Kemzūra, kuris 2010 m. pasaulio čempionate Turkijoje Lietuvos vyrų krepšinio rinktinę ir vėl atveda ant pjedestalo – pasidabina bronzos medaliais, nugalėdami Argentiną. Į pergales šį kartą veda jau NBA rungtyniaujantis L. Kleiza.

Po nesėkmingų 2012 m. žaidynių Londone, 2013 m. prie rinktinės vairo ir vėl stoja Jonas Kazlauskas, kuris kartu su L. Kleiza, Robertu Javtoku, broliais Kšištofu ir Darjušu Lavrinovičiais, Jonu Valančiūnu, Renaldu Seibučiu ir kitais, iškovoja sidabro medalius, nusileidę Prancūzijai. Po dvejų metų – 2015 m. lietuviai ir vėl pasipuošia sidabru, šį kartą nusileista „auksinei“ Ispanijos kartai.

Šiuo metu Lietuvos rinktinė FIBA reitinge užima 8-ąją vietą. Pirmoje vietoje – JAV, antroje – Ispanija, trečioje – Australija.